4 ciekawe fakty o tulipanach

Mamy kolejny sezon tulipanów, dlatego warto powiedzieć o tych kwiatach coś więcej. Skoro jest to ten moment, w którym będziemy podziwiać wspaniałe kwiaty, symbolizujące wiosnę będziemy mogli dowiedzieć się również ciekawostki na ich temat.

4 ciekawostki o tulipanach

1. W XVII wieku, cebulka tulipana była warta tyle co dom. Wiek XVII był dla tulipanów bez wątpienia okresem wyjątkowym. Holendrów ogarnęło bowiem szaleństwo na punkcie tych kwiatów. Cebulki w tym okresie gigantycznie zyskiwały na wartości i kosztowały nawet tyle co dom z umeblowaniem.

2. Nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „turban”. Tulipany to kwiaty, które pochodzą z takich terenów jak Iran, Kazachstan oraz Afganistan. Następnie cebulki tych kwiatów pojawiły się w Turcji i tam były one umieszczane na turbanach władców i właśnie od tego wzięły one swoją nazwę.

3. W momencie, gdy tulipany pojawiły się w Holandii, od razu zaczęły budzić naprawdę duże zainteresowanie. Ludzie zaczęli również eksperymentować z tymi kwiatami, sadzili je w swoich domach i ogrodach. Dlatego właśnie razem ze wzrostem popytu na te rośliny pojawiło się również bardziej profesjonalne podejście do upraw. Okazało się, że tereny nad morzem w Holandii to doskonałe miejsce dla tych kwiatów. Czynniki, które sprawiły, że tulipany świetnie się rozwinęły to między innymi doskonały morski klimat, piaszczysta gleba z dobrym drenażem oraz stały odpowiedni dla tych kwiatów poziom wody. To doprowadziło do tego, że tulipany stały się narodowymi kwiatami na terenie tego kraju. 

4. Gdy wręczasz tulipany, przekazujesz także przesłanie. Trzeba dodatkowo zauważyć, że tulipany to również kwiaty wyjątkowe. W okresie, gdy zaczęły się popularyzować ich dawanie znaczyło bogactwo. Obecnie jednak zmieniło się nieco podejście i przesłaniem tego kwiatu będzie jego kolor. Czerwony tulipan będzie oznaczał miłość, a czarny miłość taką, że chce się dla drugiej osoby poświęcić wszystko. Dlatego zanim sięgniemy po tulipany warto wiedzieć jakie znaczenie będzie miał ten wybrany przez nas kolor.

Story Page