Tulipanomania – popyt, podaż, ceny, spekulacje

Osoby, które dopiero zaczynają zajmować się kwiatami mogą być nieco zaskoczone tym, że ciągle zmieniają się ceny kwiatów. Dla niektórych, którzy prowadzą kwiaciarnie od lat nie jest to już dziwne, ponieważ lepiej znają działanie rynku kwiatów i wiedzą, że są pewne mechanizmy, które będą tym sterować.

Cena uzależniona jest od popytu oraz podaży. Dużo zależy więc od tego jakie kwiaty są obecnie dostępne i jakie jest konkretnie zapotrzebowanie ze strony klientów.

Elastyczność popytu i podaży

Rynek w zależności od daty będzie kształtował się w różny sposób. Na całym świecie dla kwiatów najważniejszy jest 14 luty, gdy jest największe zainteresowanie. Popyt tego dnia jest praktycznie nieograniczony, ale sytuacja z podażą już tak nie wygląda. Dlatego pojawia się sytuacja, w której podaż nie jest w stanie odpowiedzieć skutecznie na to ogromne zainteresowanie kwiatami jakie notujemy tego dnia. A to oczywiście buduje wyższą cenę kwiatów. Mechanizmy są tutaj proste i w wielu sytuacjach podobne do tego, jak działają inne branże i jak kształtują się tam ceny.

Ciekawa historia miała miejsce w Holandii w wieku XVII, gdy mieliśmy zmieniający się rynek praktycznie z dnia na dzień. Był to czas, gdy pojawiła się tak zwana tulipanowa gorączka pośród mieszkańców Holandii. Tulipomania, która się rozpętała doprowadziła do rozwinięcia potężnej bańki spekulacyjnej. Okazało się, że Holendrzy byli w stanie za cebulkę tulipana płacić pieniądze warte domu. Dlatego trzeba było się spodziewać, że to musi się zmienić i przyjdzie taka chwila, gdy ta napełniona po brzegi bańka pęknie.

Jednego dnia, trudno powiedzieć nawet dlaczego, ceny gwałtownie poszły w dół i to rozpoczęło szybką sprzedaż cebulek. W ciągu kilku dni ludzie stracili całe majątki właśnie na tulipanach. Zanim jednak do tego doszło tulipany na terenie Holandii stały się tak naprawdę towarem luksusowym, który sprzedawał się doskonale i budził rzeczywiście ogromne zainteresowanie. Nawet krach, który nastąpił po pewnym czasie nie zmienił tej sytuacji i nadal określa się Holandię, jako to miejsce, gdzie ludzie są szczególnie zakochani w kwiatach, a przede wszystkim właśnie w tulipanach.

Sytuacja związana z tą bańką spekulacyjną pokazuje nam wyraźnie jak dynamicznym rynkiem są kwiaty i jak wiele może się na nim zmieniać. Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić jak rynek się zachowa. Dlatego naszym zadaniem będzie szukanie takich możliwości, by kupić kwiaty piękne w dobrej cenie. Nie zawsze będzie to łatwe i w niektórych momentach nie ma innego wyjścia i trzeba się liczyć z wyższą ceną.

Story Page